تنبلی

چگونه با تنبلی و بی حالی مبازره کنیم و بر آن پیروز شویم؟

 

تنبلی و بی حالی: تنبلی  و بی حالی یک عادت بسیار مخرب و یکی از مهمترین و بزرگترین موانع برای رسیدن به خوشبختی و موفقیت شماست. برای درمان آن باید ابتدا ریشه ها و دلایل  آنرا به خوبی بشناسیم وبعد با شناخت ریشه ها به درمان این عادت مخرب و گاهی ویرانگر بپردازیم

 

تعریف تنبلی ، اهمال کاری و بی حالی:

تنبلی، اهمال کاری  عادتی مخرب است که طی آن شخص انجام کاری را که باید انجام دهد را مرتب به تعویق می اندازد وکار را انجام میدهد  که از درجه اهمیت کمتری برخوردار است.

 

تنبلی , بی حالی

چند مثال:

1-چند روز است که در قفسه سینه مان احساس درد داریم و می دانیم که این موضوع میتوانید  خطر بسیار مهم جدی باشد و باید هر چه زودتر با یک پزشک مشورت کنیم  ولی انجام این کار را مرتب به تعویق می اندازیم و به این ترتیب یک شب در خواب سکته به سراغمان می آید و ممکن است جانمان را از دست بدهیم

 

2-فردا امتحان خیلی مهمی در پیش داریم

و می دانیم برای این امتحان باید امروز تمام وقت درس بخوانیم ولی مشغول بازی کردن با کامپیوتر و یا موبایل مان میشویم و با این کاری که انجام میدهیم، امتحان و شاید ترم را از دست بدهیم و مشکلات زیادی را در این رابطه متحمل شویم

 

3-اضافه وزن زیادی داریم و یا چاق هستیم

از مشکلات و خطراتی که چاقی و اضافه وزن میتواند برای ما ایجاد کند، به خوبی آگاه هستیم و شاید برای دیگران در این مورد سخنرانی هم میکنیم. به خودمان می گوییم باید از شنبه شروع به یک برنامه ریزی مناسب کنم و طی آن  با یک برنامه غذایی خوب به وضعیت غذا خوردنم سر و سامانی بدم و البته شروع به ورزش کنم و از این کم تحرکی که الان دارم خارج شوم.ولی باز هم تنبلی می کنیم و انجام این کارها را به تعویق می اندازیم تا اینکه مشکلات چاق مثل بیماریهای قلبی و یا دیابت یقه ما را میگیرید

 

4-از موتور  ماشین یک صدای خاص و جدید میشنویم

که به ما علامت میدهد، که احتمالا در کار کرد موتور یک مشکل هر چند کوچک وجود دارد که نیاز به بررسی دارد

و به احتمال زیاد با مراجعه به موقع به یک مکانیک، مشکل به سرعت  رفع خواهد شد ولی این کار را در زمان خودش انجام نمیدهیم  و مرتب  به تعمیرگاه بردن ماشین را به تعویق می اندازیم تا اینکه یک روز ماشین در جاده و یا خیابان توقف کرده و دیگر اصلا حرکت نمیکند و وقتی به مکانیک مراجعه میکنیم متوجه میشویم یک اشکال بسیار اساسی ایجاد شده است که درست کردن آن چندین برابر هزینه برای ما به همراه دارد.

این مثالها فقط چهار مثال از هزاران مشکلاتی است که تنبلی برای ما بوجود می آورد

بسیاری از انسانها به علت تنیلی و اهمال کاری زندگی خانوادگی خود را از دست داده اند.

بسیاری از انسانها به علت تنبلی و اهمال کاری شغل و ممر درآمدی خود را از دست داده اند.

بسیاری از انسانها به علت تنبلی و  اهمال کاری سلامت روح و روان  خود را از دست داده اند.

بسیاری از  انسانها به علت تنبلی و  اهمال کاری شان سلامت جسمی  خود را از دست داده اند.

 

 

در این مقاله مرجع که  توسط تیم تحقیقاتی مجله آموزشی رازهای جوانی آماده  شده، شما را طی مقالات مهمی با دلایل تنبلی و اهمال کاری آشنا میکنیم وسپس به راههای درمان آنها خواهیم پرداخت و یاد میگیریم که این موضوع و مشکل فقط و فقط یک عادت بد است و میتوان با انجام تمرینات آموزشی بر این عادت مخرب غلبه کرد و به جمع افراد موفق و شادی پیوست که بر این عادت مخرب غلبه کردند و به موفقیت و شادی در زندگی خود دست یافته اند

تنبلی , بی حالی

1- خصوصیات مشترک افراد تنبل :

تمام افرادی که تنبلی میکنند دارای یک سری خصوصیات مشترک هستند از جمله:

  • کارهایی دارند که باید حتما انجام شود( این کارها میتواند بسیار مهم و اثر گذار مثل تصمیم یک مدیر برای کارخانه یا شرکتش یا حتی تصمیم یک رئیس جمهور برای رابطه با یک کشور خاص باشد یا کاری کوچک مثل تمیز کردن و مرتب کردن جالباسی منزل )
  • برای انجام دادن این کارها با خود تصمیم هم گرفته اند و میخواهند اقدامی در مورد آن انجام دهند مثلا تصمیم دارند که لاغر شوند یا تصمیم دارند به باشگاه ورزشی بروند یا فلان مدیر کم صلاحیت را اخراج کنند و..

در عین حال که موضوع را میدانند و تصمیم هم برای انجام آن دارند ولی در عمل هیچ کار خاصی انجام نمیدهند و همیشه آنرا به یک آینده  نزدیک یا دور حواله میکنند

2- کلمات و جملات مشترک در بین افراد تنبل، اهمال کار و بی حال :

  •  جملات و کلمه ­های مشترک زیادی بین این افراد دیده میشود، مثل:

تا آن کار انجام شود من سریع………

به محض اینکه…….

اگر ……………

وقتی ……

یعنی همیشه انجام کاری را که میدانند باید انجام شود حواله به وقت دیگر و ایجاد شرایط خاصی میکنند،

 

البته بین ما ایرانیان یک جمله بسیار بسیار محبوب وجود دارد، که حتما شما هم با آن آشنا هستید

                                                از شنبه شروع میکنم

کلمه ای جادویی که برای تمام کارهای ما کاربرد دارد

محال است شما از کسی که چاق است بپرسید که از کی میخواهد شروع به لاغر شدن و متناسب شدن کند و جمله معروف  از شنبه شروع میکنم را نشنوید

                                                      ولی موضوع  این است که این شنبه هیچوقت نیامده و نخواهد آمد

 

 

3- آیا تنبلی و بی حالی درمان دارد؟

خبر خوب این است که این عادت مخرب به راحتی با دوره آموزشی شنبه نه، از امروز شروع میکنم، قابل درمان است

با ما باشید تا اطلاعات کاملی در این مورد به شما بدهیم:


 

درمان تنبلی:  با دوره آموزشی شنبه نه، از امروز شروع می کنم

 

درمان تنبلی

درمان تنبلی

این دوره آموزشی منحصر به فرد که چکیده تمام منابع معتبر دنیا می باشد، از مجموعه فیلمهای آموزشی با کیفیت بسیار بالا تشکیل شده و:

نام فیلمهای هر بخش عبارتند از:

1- مقدمه و داستان تنبلی

2- تعریف دقیق و جامع تنبلی

3-  شناخت 10 بهانه رایج در بین افراد تنبل  و اهمال کار

4-  شناخت خصوصیات مشترک تمام افراد تنبل و  اهمال کار

5-  شناخت سه دسته اصلی عوامل تنبلی و اهمال کاری

6- شناخت اینکه تنبلی فقط یک عادت بد است و مانند هر عادت بد دیگر قابل درمان

7-  شناخت 11 دلیل اصلی تنبلی و اهمال کاری و تمرین یافتن علت تنبلی و اهمال کاری شما

8- شناخت دلیل اصلی خستگی همیشگی ما

9-  شناخت عوامل درونی تنبلی

10- شناخت عوامل محیطی تنبلی

11- چگونه انگیزه خود را بالا ببریم تا دوباره  دچار تنبلی نشده و به سوی موفقیت برویم

12- 11  روش تضمینی در قالب 11 درس ویدیویی برای درمان تنبلی با توضیحات کامل و تمرینات مورد نیاز روزانه

13-  استفاده از قدرت ضمیر ناخودآگاه برای پیروزی بر تنبلی و اهمال کاری

14- ارائه نقشه موفقیت برای رفع تنبلی و اهمال کاری

 

تمام درسها دارای تمرینات منحصر به فرد و مخصوص خودش میباشد که در پایان هر درس به شما داده میشود و شما با انجام آنها

قدم به قدم و به آسانی به هدف خود که تبدیل شدن به یک انسان فعال و شاد است تبدیل خواهید شد.

 

مدرس این دوره کیست؟

 

رژیم لاغری

مدرس این محمد بهرامی و تیم تحقیقاتی مجله آموزشی رازهای جوانی است

نویسنده کتاب ایرانی ثروتمند ایرانی فقیر

نویسنده کتاب: بیندیشید و لاغر شوید

نویسنده کتاب: صفر تا صد دلایل تنبلی و اهمال کاری و راههای درمان سریع آن(در دست چاپ)

مدرس دوره: درمان سریع تنبلی و اهمال کاری

مدرس دوره: تعیین درست هدف به صورتیکه 100 درصد به آن برسیم

مدرس دوره: رسیدن به  اعتماد به نفس عالی در 7 قدم

مدرس دوره: تناسب اندام و لاغری همیشگی  بدون رژیم غذایی

مدیر سایت: مجله  آموزشی رازهای جوانی

4- بهانه های رایج افراد تنبل و اهمال کار:

    الف: هنوز وقت دارم انجامش میدهم

افراد تنبل فکر میکنند به میزان فراوانی وقت در اختیار دارند و اگر کارها را به زمان دیگری محول کنند، باز هم برای انجام آن به مشکل زمانی بر نخواهند خورد. در حالیکه در واقع ما انسانها زمان خیلی کمی در اختیار داریم و آلبرت انیشتین میگوید: اگر انسانها میدانستند که چقدر عمرشان کوتاه است، حتی کفش بند دار هم نمیخرید.

انسانهای موفق تمام زندگی خود را بر اساس برنامه ریزی دقیق انجام میدهند، چون میدانند اگر کمی دچار بی برنامه گی شوند، زمان را از دست خواهند داد و به کارهای واجب زندگی شان نخواهند رسید.

ولی افراد ناموفق که تنبلها هم از همین گروه هستند، برای وقت خود ارزشی قائل نیستند و بیشتر عمر خود را به بطالت می گذرانند و تعجب میکنند که چرا در زندگی به آنچه فکر میکنند، شایسته آن هستند، نمیرسند.

 

ب: الان حالش را ندارم:

بی حالی یکی از شایعترین علتهای تنبلی است که دلایل بسیار زیادی دارد.

درصد اندکی از آن به علت مشکلات بدنی و فیزیولوژیکی است. یعنی فرد یک بیماری مثل  کم کاری تیرویید دارد و به همین علت در اکثر مواقع دچار حالت بی حالی است و در این مورد شخص باید برای حل این مشکل به پزشک مراجعه کند و خود را درمان کند.

ولی بیشترین علت بی حالی به غیر از این حالت است. شاید به علت ورزش نکردن شخص دچار رخوت و تنبلی و بی حالی شده است و در این حالت هیچ چیزی مثل تحرک و ورزش شخص را نجات نخواهد داد و این موضوع با هیچ دارویی قابل درمان نیست و چاره آن فقط و فقط شروع به حرکت است که در فصلهای آینده در مورد آن صحبت خواهمی کرد.

نوع تغذیه هر فرد هم ارتباط مستقیم با تنبلی و بی حالی او دارد. برنامه غذایی که حاوی مقادیر زیادی مواد قندی باشد، موجب بالا رفتن ناگهانی انرژی و بعد افول ناگهانی انرژی وایجاد حس بی حالی خواهد شد. برای این منظور مشاوره با یک متخصص تغذیه میتواند کمک بسیار زیادی به شخص بکند تا از تنبلی وبی حالی خلاص شود.

بقیه دلایل هم اکثر ذهنی و روانی هستند که باعث میشود فرد احساس بی حس و رخوت کند و انجام کارها را به بعد موکول نماید.

 

ج: انجام این کار را دوست ندارم:

یکی دیگر از بهانه های رایج برای تنبلی این است که فرد انجام آن کار را دوست ندارد و به همین علت انجام آنرا به تاخیر می اندازد تا شاید راهی پیدا شود که از انجامش معاف شود.

یکی از مهمترین اختلافات بین افراد موفق و ناموفق همین موضوع است: افراد ناموفق وقتی کاری را دوست ندارند هرچند که میدانند باید آنرا انجام دهند، ولی انجامش نخواهند داد ولی افراد موفق حتی اگر کاری را دوست نداشته باشند وبدانند که انجام آن لازم است، حتما خود را قانع میکنند که انجامش دهند.

چه کسی دوست دارد دو یا سه سال از تمام لذت های زندگی بگذرد و درس بخواند. به مسافرت نرود. تفریح نکند. به میهمانی نرود. با دوستانش گردش نرود و خلاصه هیچ کاری به جز درس خواندن انجام ندهد. ولی افراد موفقی که هر سال بهترین رتبه های کنکور را می آورند همین انسانها هستند که روزی 12 تا 14 ساعت درس میخوانند و در نتیجه در یک رشته خوب مثل پزشکی قبول میشوند وبقیه عمرشان ثمره این تلاش را میگیرند.

یعنی تقریبا تمام کارهایی که ما را به یک آینده ایده ال میرسانند، انجامشان در حال حاضر نه تنها لذت ندارد، بلکه رنج آور و آزار دهنده هم هست. ولی افراد موفق با علم به اینکه اگر یک آینده روشن میخواهند باید امروز این رنج را تحمل کنند. آنرا با میل و شوق فراوان انجام میدهند.

تنبلی , بی حالی

د: خیلی کار زیادی است، نمیتوانم انجامش دهم:

یکی از دلایل اهمال کاری و به تاخیر انداختن کارها، زیاد بودن مقدار کار است. یعنی مثلا فرد میخواهد کتاب هایش را بخواند و امتحان بدهد. اگر بخواهد همه این کتابها را در یک مدت کوتاه مثلا 5 روز مطالعه کند. مسلما کار بسیار مشکلی خواهد بود.

ولی اگر آنرا به اجزاء کوچک تبدیل کند، مثلا از اول سال هر شب دو ساعت مطالعه کند، در پایان سال دیگر به حجم عظیمی از کتابها روبرو نخواهد شد.

راه حل انجام تمام کارهای بزرگ، خرد کردن آن به قطعات کوچک است و در مرحله بعد باز هم باید کارها را کوچک تر کرد به طوریکه به صورت لقمه های کوچک و قابل استفاده تبدیل شوند. آنوقت انجام آنها نه آزار دهنده و نه غیر ممکن به نظر خواهد رسید.

فرض کنید که فردی 30 کیلو اضافه وزن دارد. اگر بخواهد این 30 کیلو را طی مثلا یک ماه کم کند، عملا میخواهد کار غیر ممکن و احتمالا خطرناکی انجام دهد. مثلا جراحی کند و یا انواع قرصهایی که تبلیغ میشود را بخورد و همه اینها عوارض بدی دارد.

ولی اگر برنامه ریزی کند که ماهی 3کیلو از اضافه وزن را کم کند. این کار به راحتی با یک برنامه غذایی خوب و ورزش مناسب انجام شدنی است و ضمنا هیچ عوارضی هم نخواهد داشت و فرد را دچار مشکل نخواهد کرد. ضمن اینکه این کاهش وزن دائمی و طبیعی است و برای شخص باقی خواهد ماند. ولی وقتی به سرعت مثلا با سونای خشک وزن را کم کنیم، به همین سرعت هم با خوردن چند لیوان آب به وزن اول برخواهیم گشت.

بنابراین از بزرگی کارها نباید ترسید و باید آنها را به قطعات کوچک و کوچکتر تقسیم کرد و آنها را قابل انجام نمود.

 

ذ: الان سرم خیلی شلوغ است،بعدا انجامش میدهم

خیلی از افراد به علت نداشتن وقت انجام کارها را به تعویق می اندازند. این نداشتن وقت در خیلی از موارد به علت عدم برنامه ریزی صحیح برای وقت و تایم یا همان مدیریت زمان است.

یعنی افراد برای کارهای وامور زندگی هیچگونه الویتی ندارند. به همین علت هر کاری که پیش آید و حالت فرس ماژو داشته باشد را انجام میدهند و بقیه کارها را رها میکنند به همین علت در اکثر مواقع کارهایی که الویت اول را دارند ولی حالت فوری ندارند به تعویق خواهد افتاد.

وقتی کارها دارای برنامه ور اولویت نباشند، هر کس میتواند وارد زندگی ما شود و اختیار زندگی و وقت ما را در دست بگیرد.

مثلا دوست ما هوس میکند برود استخر و به ما هم زنگ میزند و میگوید شما هم بیا.

اگر ما دارای یک برنامه زندگی با مشخص کردن اولویتها نباشیم، ممکن است با او همراه شویم و وقتی بر میگردیم، متوجه میشویم که کار دیگری داشتیم که مهمتر بوده است ولی انجام نشده و الان هم شب و آخر وقت است و نمیتوانیم انجامش دهیم.

در این حالت اکثر افراد میگویند ما کمبود وقت داریم و بعدا انجامش میدهیم.

ولی من به شما عرض میکنم شما کمبود وقت ندارید و انجام ندادنش به علت عدم برنامه ریزی شماست و شما باید برای زندگی خود یک برنامه با مشخص کردن اولویتها بنویسید و بر اساس آن زندگی کنید تا دچار کمبود وقت نشوید و به کارهای مهم زندگیتان برسید.

دوستان عزیز تعدادی از بهانه های رایج را برای شما شرح دادیم، برای شناخت تمام بهانه های رایج که شاید خود ما هم از آنها استفاده میکنیم، میتوانید از دوره آموزش از شنبه نه، از امروز شروع میکنم، استفاده نمایید.

5- علل تنبلی و اهمال کاری

تنبلی دارای علتهای بسیار مختلفی می باشد که عمدتا در سه بخش تقسم بندی میشوند:

1- علتهای درونی

2- علتهای بیرونی

3- علتهای محیطی

 

در این مقاله مرجع به تعدادی از این علتها  اشاره میکنیم و برای شناخت بقیه علتها میتوانید به دوره آموزشی برای درمان تنبلی به نام” از شنبه نه، از امروز شروع میکنم” مراجعه فرمایید.

 

علتهای تنبلی: 1- کسب لذت و دوری از رنج

در سال 1911 فروید روانشناس معروف یک مقاله نوشت و در آن به یک تئوری مهم اشاره کرد. موضوع مقاله این بود که کارهای که انسان  انجام میدهید در جهت کسب یک لذت یا دوری از یک رنج است.

اجازه بدهید یک مثال بزنیم: شما فردا یک امتحان مهم دارید و باید امروز حسابی درس بخوانید از طرفی شما عاشق بازی با پلی استیشن هستید. با خودتان میگویید اول چند دقیقه بازی میکنم و بعد به سراغ درس میروم.

وقتی شروع به بازی میکنید وقت را فراموش میکنید و تا شب به بازی ادامه میدهید و شب هم آنقدر خسته هستید که میخوابید و امتحان خوانده نمیشود.

یکی از دلایل این موضوع این است که درس خواندن برای شما کاری سخت و رنج آور است و برعکس بازی کردن یک کار لذت بخش است.

بر طبق تئوری فروید شما ذاتا به سمت کارهایی  میروید که لذت دارند و از کارهایی که باعث رنج میشوند دوری میکنید.

این موضوع در خیلی از موارد صادق است. کسی که رژیم غذایی دارد ولی با دیدن یک شیرینی بزرگ اختیار از دست میدهد و به سوی شیرینی حمله میکند، هم یکی  از دلایل آن همین است چون خوردن شیرینی لذت بخش است ولی نگه داشتن رژیم غذایی یک کار سخت  و رنج آور است.

به همین دلیل ما در انجام خیلی کارها تنبلی و اهمال کاری میکنیم چون میخواهیم از رنج دوری کنیم و به یک لذت برسیم.