سه سوال حیاتی

سه سوال حیاتی برای موفقیت در کارتان، که اول صبح باید از خودتان بپرسید؟

سه سوال حیاتی برای موفقیت در کارتان که اول صبح باید از خودتان بپرسید؟

ذهن ما به شدت درگیر پیامهای محیطی میشود و تمرکزش را از دست میدهد در صورتیکه اول صبح برایش یک برنامه دقیق و شفاف مشخص نکرده باشیم.

دنیای کسب و کار امروز ، دنیای بسیار رقابتی و گاهی یک جنگ تمام عیار میشود.

در این رقابت بسیار شدید، متاسفانه مدال نقره توزیع نمیشود و فقط مدال طلا داریم و بس.

یعنی یا شما موفق به فروش میشوید و مدال طلا را میگیرید و یا اینکه رقبای شما فروش را انجام میدهند و مدال طلا را میگیرند و در این صورت هیچ چیز نصیب شما نخواهد شد.

به همین دلیل لازم است که ذهن خود را به شدت روی موفقیت در کار کسبمان متمرکز کنیم. برای ایجاد این تمرکز سه سوال حیاتی وجود دارد که صبح وقتی از خواب بلند میشوید و قبل از اینکه کار خود را شروع کنید باید به آنها فکر کنید و برایشان پاسخ های دقیق پیدا کنید.

این سه سوال عبارتند از :

1-مشتریان من چه کسانی هستند و چه میخواهند؟

شاید برای شما جای سوال باشد و بگویید من مشتریانم را به خوبی میشناسم و نیازی به این سوال ندارم. درحالیکه با عرض معذرت 90 درصد کار و کسب ها مشتریان خودشان را دقیق نمیشناسند و نمیدانند دقیقا باید روی چه افرادی تمرکز کنند به همین خاطر انرژی و نیروی تبلیغاتی و کاری خود را به صورت پراکنده به کار میبرند و نتیجه خاصی هم نمیگیرند.

یک مدیر شرکت که کار تولید لیوانهای سرامیکی را انجام میدهد برای مشاوره پیش من آمده بود و وقتی پرسیدم که مشتریان شما چه کسانی هستند؟ میگفتند مشتریان ما تمام مردم ایران هستند.

گفتم بسیار خوب تا به حال چگونه تبلیغات میکردید و این دوستان یک لیست بلند بالا از سایتها و مجلاتی که کار تبلیغات را با هزینه بالا در آنها انجام داده بودند را ارائه کردند . من گفتم: خوب نتیجه این تبلیغات پر هزینه چه بوده است؟

و دوستان گفتند نتیجه خاصی نگرفته ایم و به همین دلیل برای مشاوره پیش شما آمده ایم.

دوستان عزیز این طرز فکر کاملا اشتباه است و باید بدانیم باید یک گروه خاص مشتریان تمرکز کنیم و برای آنها نقش یک مشاور عالی و یک متخصص را داشته باشیم تا در کارمان موفق شویم به همین دلیل از شما میخواهم حتما روی یک سری محدود مشتری تمرکز کنید و ببینید این افراد دقیقا چه چیزهایی را نیاز دارند و شما یک متخصص عالی برای تامین این نیازها شوید

سوال دوم: رقبای من چه کسانی هستند و چه کاری انجام میدهند؟

یک فرهنگ عجیب و جالب ما داریم و آن این استکه وقتی از دوستانی که برای مشاوره پیش من می آیند میپرسم: رقبای شما چه کسانی هستند و در حال انجام چه کاری هستند. میگویند آقا ما کار خودمان را انجام میدهیم و کاری به بقیه مردم نداریم و خدا خودش روزی رسان است.

دوستان عزیز من در اینکه خدا روزی رسان است هیچ شکی نیست ولی موضوع این استکه اگر میخواهیم سهمی بیشتری از رقبا داشته باشیم و یا بتوانیم سهم فعلی خود را در بازار حفظ کنیم باید دائم رقبای خود را رصد کنیم و  ببینیم در حال انجام چه کاری هستند و چگونه تبلیغات میکنند و چه آفرهایی میدهند و چگونه محصولات را میفروشند و ….

دوستان عزیز در تمام دنیا رقبا باید زیر نظر داشته باشیم در غیر این صورت روزی به خودمان می آییم و میبینیم  که رقبا مشتریانی که سالها برای جمع کردن آنها زحمت کشیده بودیم را با یک طرح خاص از چنگمان بیرون آوردند و ما را از میدان به در کردند.

سوال سوم: من چه کارهای خاصی میتوانم انجام دهم؟

وقتی که فهمیدیم که رقبای ما چه کسانی هستند و چه چیزی میخواند و در قدم دوم رقبا را شناختیم و روش کار و تبلیغات و … آنها را زیر نظر داشتیم، میرسیم به قدم سوم:

من چه کارهای خاصی میتوانم انجام دهم تا مشتریان بیشتری جذب کنم و از رقبا جلو بزنم( یادمان باشد در حال پیشرفت نیسیتیم در حال پسرفت هستیم)

یعنی بررسی کنیم رقبا چه کارهایی را برای مشتریان انجام نمیدهند که ما با انجام دادن آنها میتوانیم به مشتری نزدیک تر شویم و آنها را جذب کنیم

این کار باعث میشود که هر روز بتوانیم  خدمات بهتر و ویژه تری به مشتریان بدهیم وآنها را تبدیل به مشتریان وفادار و مبلغان کار و کسب خودمان کنیم

بنابراین این سه سوال حیاتی را هر روز صبح از خودتان بپرسید و برای یافتن پاسخ های درست و البته نوآورانه برای آنها تلاش کنیم

یادمان باشد که دنیا در حال پیشرفت است و مشتریان هر روز نیازهای جدیدی دارند و رقبا هم در حال تلاش هستند و این موضوع باعث  میشود که هر روز این سه سوال حیاتی پاسخهایی جدیدتر از روزهای قبلی داشته باشند

 

نوشته محمد بهرامی از باشگاه موفقیتhttps://bashgahmovafaghiyat.com/